Towary akcyzowe warte ponad milion zł.

Nielegalne papierosy, tytoń i spirytus o wartości 1 327 tys. zł zabezpieczyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze wspólnie z celnikami z wałbrzyskiego Urzędu Celnego.

Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli samochodu osobowego Volkswagen. ujawnili 300 paczek papierosów bez polskich znaków. W związku z tym podjęto decyzję o przeszukaniu innych miejsc, w których mogły znajdować się towary akcyzowe. W pomieszczeniu gospodarczym funkcjonariusze znaleźli susz tytoniowy i spirytus, a w budynku mieszkalnym odkryli skrytki zawierające papierosy różnych marek i krajankę tytoniową. Dodatkowo, w innym miejscu, ujawniono kolejne 1,5 tony tytoniu, a także maszynę do produkcji krajanki.

Do działań włączyli się również celnicy z wałbrzyskiego Urzędu Celnego. Zatrzymano 44-letniego właściciela przeszukiwanej posesji Przesłuchano również kolejne dwie osoby. Na poczet ewentualnej przyszłej kary finansowej funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 38 tysięcy złotych w gotówce.

Podczas działań zabezpieczono w sumie 850 tysięcy sztuk papierosów różnych marek, ponad 1,5 tony tytoniu i 55 litrów spirytusu. Wartość nielegalnych towarów akcyzowych wynosi 1 327 tysięcy złotych.

Postępowanie w sprawie naruszenia przepisów kodeksu karnego skarbowego prowadzą funkcjonariusze Urzędu Celnego w Wałbrzychu. Za nielegalne posiadanie, przechowywanie i przewożenie wyrobów akcyzowych może grozić wysoka grzywna, kara do trzech lat pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie.