Policjanci z Gdyni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali trzech mieszkańców województwa dolnośląskiego podejrzewanych o oszustwa. Z ustaleń gdyńskich funkcjonariuszy wynika, że mężczyźni działali na terenie niemal całej Polski. Trudnili się fikcyjnymi sprzedażami oraz wynajmowaniem kwater za pośrednictwem portali internetowych. Dwóch z mężczyzn było już poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Zatrzymani trafili z Gdyni do komendy Policji w Środzie Śląskiej gdzie toczy się ogólnopolskie postępowanie w ich sprawie. Przestępstwo oszustwa jest zagrożone karą do 8 lat więzienia. 

Funkcjonariusze z gdyńskiej komendy specjalizujący się zwalczaniem przestępstw gospodarczych od dłuższego czasu gromadzili informacje na temat oszustw polegających na fikcyjnym wynajmowaniu kwater zlokalizowanych na terenie całej Polski. Policyjne ustalenia prowadziły do Sopotu gdzie podejrzani mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku od 23 do 24 lat ukrywali się przed odpowiedzialnością karną.

Do zatrzymania doszło w ubiegłą środę. Funkcjonariusze w trakcie przeszukania miejsca gdzie się ukrywali oszuści zabezpieczyli szereg dowodów świadczących o ich przestępczej działalności, między innymi dokumenty, komputery, telefony i ponad sto kart SIM.

Dwóch z mężczyzn było już poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości. Zatrzymani zostali przekazani funkcjonariuszom komendy ze Środy Śląskiej. Toczy się tam obszerne postępowanie dotyczące ich przestępczej działalności. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone, że wkrótce cała trójka zatrzymanych usłyszy szereg zarzutów. Za oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci ostrzegają przed pochopnym zawieraniem internetowych transakcji. Wynajem kwatery przez internet powinien być poprzedzony upewnieniem się czy dany obiekt istnieje w rzeczywistości oraz potwierdzeniem ofert na oficjalnych stronach obiektów. Robiąc zakupy w sieci unikajmy podejrzanie niskich cen oraz sprzedawców, których wiarygodności nie jesteśmy w stanie potwierdzić. W przypadku natrafienia na oszusta w sieci poinformujmy o tym policjantów.