Szybka reakcja żony uratowała 28-letniego mężczyznę oraz dwoje ich dzieci. Kobieta po powrocie do domu zauważyła wydobywający się z kotłowni dym. W środku znalazła nieprzytomnego męża leżącego w pobliżu pieca centralnego ogrzewania. Mężczyzna oraz znajdujące się na piętrze domu dwoje ich dzieci trafili do szpitala. Na szczęście nie uległy one podtruciu. Jak się okazało, wstępną przyczyną wydobycia się tlenku węgla był zatkany przewód kominowy.

Wczoraj  późnym wieczorem służby otrzymały zgłoszenie o podtruciu tlenkiem węgla w domu jednorodzinnym w jednej z miejscowości w gm. Końskowola. Zgłosiła to właścicielka mieszkania, która tuż po godzinie 22:00 wróciła do domu. Kobieta zauważyła, że z kotłowni wydobywa się dym. Gdy tam weszła, zastała leżącego na podłodze nieprzytomnego męża. Natychmiast powiadomiła pogotowie i straż pożarną. W domu było jeszcze dwoje dzieci  w wieku 8 i 9 lat, które znajdowały się na piętrze.

28-latek został przewieziony do lubelskiego szpitala. Na szczęście dzieci nie uległy podtruciu, jednak  zostały w szpitalu na obserwacji. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ich stan jest stabilny.

Strażacy ustalili, że przyczyną wydobycia się tlenku węgla był zatkany przewód kominowy. Ponadto  w trakcie prowadzonych czynności okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy, miał ponad 0,5 promila alkoholu.

Policja przypomina: Czad jest bardzo groźny nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”, jest toksyczny, a objawy jego zatruciem mogą się objawić nawet po kilku tygodniach. Jest  lżejszy od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie pod sufitem, łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi. Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla: nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych, co najmniej raz w roku należy zlecić firmie kominiarskiej kontrolę przewodów – kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz okresowych czyszczeń, dla własnego bezpieczeństwa warto zamontować czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniu, w którym są urządzenia grzewcze i systematycznie kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych.

ERK

Przeczytaj również: