Pięć tysięcy euro łapówki w zamian za odstąpienie od czynności służbowych – taką kwotę oferował funkcjonariuszom Straży Granicznej obywatel Litwy. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej. Jak się okazało, przewoził narkotyki, a jadący z nim pasażer był pod wpływem środków odurzających.

3 stycznia funkcjonariusze z Placówki SG w Płaskiej na drodze krajowej numer 16 zatrzymali do kontroli samochód osobowy, którym podróżowało dwóch obywateli Litwy. Ponieważ funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że kierowca oraz pasażer mogą znajdować się pod wpływem środków odurzających, przeszukali auto. Kiedy w saszetce należącej do kierowcy znaleźli skręty bibułki wypełnione suszem roślinnym nieznanego pochodzenia, mężczyzna w zamian za odstąpienie od prowadzenia dalszych czynności służbowych próbował wręczyć funkcjonariuszom 5 tys. euro. Funkcjonariusze SG odmówlili i zatrzymali obywatela Litwy.Testy narkotykowe, przeprowadzone przez wezwany na miejsce patrol Policji, wykazały, że w saszetce znajdowała się marihuana. Policjanci przebadali również obu mężczyzn na obecność narkotyków. Jak się okazało pasażer był pod ich wpływem. Kiedy narkotyki przestały działać złożył wyjaśnienia, po czym został zwolniony.

Prokurator Rejonowy w Augustowie przedstawił kierowcy zarzuty za próbę wręczenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie przez funkcjonariuszy od czynności służbowych oraz za posiadanie marihuany. Zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia i dobrowolnie poddał karze 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 lat oraz wpłaty poręczenia w wysokości 10 tys. zł.

źródło: strazgraniczna.pl / zdj. Podlaski OSG