W czwartek 5 stycznia br. reporter Piotr Hoffmann odbył rozmowę z wieloletnim detektywem Krzysztofem Rutkowskim ,który od samego początku ,na prośbę rodziny , zaangażował się w  poszukiwania zaginionej Ewy Tylman.

Krzysztofa Rutkowskiego poprosiliśmy o komentarz w postępie prac Prokuratury i Policji w trakcie prowadzonego śledztwa w sprawie zabójstwa Ewy Tylman, o co podejrzany jest Adam Z.

a oto przebieg tej rozmowy:

KR: Intencje policji były bardzo złe, ponieważ policja bała się uzyskania w pierwszej kolejności informacji przez nas od Adama Z o tym co stało sie z Ewą Tylman.

Był to jeden z głównych powodów w zachowaniu policji identycznym jak w przypadku z Karolina K. gdzie w przypadku zatrzymania mojego człowieka nie stosując przy tym żadnych procedur, które mogłyby doprowadzić do tego żeby w tym momencie pokazać Radosława B. Karolinie K.

Karolina K. została wywieziona z Poznania, odizolowana, takich rzeczy sie nie robi dlatego też Prokuratura Okręgowa w Opolu prowadzi intensywne czynności śledcze w kierunku przekroczenia uprawnień funkcjonariuszy policji jak również prokuratury.

Tak się nie robi, to nie jest Białoruś, takimi metodami sie nie działa, to nie policja decyduje kto jest winny a kto nie.

Policja nawet jak kogoś zatrzymuje to musi mieć do tego podstawy prawne, to nie jest prywatny folwark Pana Komendanta Nowego Miasta czy pani prokurator, która nadzorowała to śledztwo.

Po kolejnym posiedzeniu Sądu 17 stycznia 2017 r organizuję o godzinie 17:00 konferencję prasową na temat roli policji i prokuratury w złym tego słowa znaczeniu.

Od samego początku prowadzenia tej sprawy przyjąłem wersję nieszczęśliwego wypadku, że dziewczyna pobiegła do wody, że wpadła do wody, to się mogło wydarzyć, alkohol był głównym inspiratorem tego całego zła, który powstał.
Ocena przesłuchania Adama Z. w kwestii wariografu był neutralny – stwierdza Krzysztof Rutkowski, dodał też, że przy tym badaniu była pani adwokat Adama Z, bez której on się nigdzie nie ruszał. Każda rozmowa ze mną była przy udziale adwokata– dodał Rutkowski.

nw: W świetle tego wszystkiego, tych materiałów które Pan zebrał a później na wskutek zatrzymania tych materiałów które Pan posiadał czy były one kluczowe w dobie śledztwa, jakie było wówczas prowadzone przez prokuraturę i policję?

KR: Oczywiście że tak, zostały zatrzymane materiały Robertowi Rewińskiemu oraz Radkowi Białkowi, zatrzymano też ich telefony.To do czego posunęła się Poznańska Prokuratura to jest po prostu zwykłe dziadostwo, tak się nierobi, to jest nieetyczne, niemoralne i bezprawne.

Czekamy na dalszy etap śledztwa w Opolu, ale Ja sobie tego nie odpuszczę, i tutaj będę domagał się ukarania personalnego osób, które są odpowiedzialne za tak głupie decyzje i za taką głupotę, jaka sie kierowali w tej sprawie, bo oni się nie nadają do roboty – stwierdził Detektyw Rutkowski.

Jak my możemy w tym momencie możemy podchodzić do wiarygodności zarzutów w stosunku do, skoro ta sama pani prokurator robi zupełnie inne zarzuty do niewinnej osoby, kim ona jest? panem Bogiem?

Jak tak można robić? Być może ktoś kiedyś ją zatrzyma i będzie wiedziała jakie to fajne. Człowiek ma prawo do obrony. Dla mnie prokuratura zawsze była synonimem prawdy i praworządności. W dzisiejszym świetle, w jakim sie postawiła Prokuratura Poznańska, okazuje się być podmiotem subiektywnym, która sobie sama wymyśla przestępstwa sama zbiera dowody, i domaga się aresztu w sądzie.

nw: W Pana ocenie praktycznie nie można zaufać prokuraturze?

KR: Dla mnie ta prokuratura jest bez jakiegokolwiek zaufania, jak można człowieka aresztować za coś czego nie zrobił, bo był akurat w Niemczech. Jak można przyjmować dywagację że Radek Białek i Robert Rewiński mogli wywieźć Ewę Tylman do Niemiec.

nw: Skąd u pani Prokurator takie wnioski się nasunęły? Z czego to wynika?

KR: Ja to wiem od policjantów, oni przyjmowali takie wersje, że znajda Ewę Tylman żywą, że ona żyje oczywiście, a jej brat organizował wywiezienie jej, takie pseudo porwanie, bo pewnie chciał odszkodowanie dostać za nią w ubezpieczalni w Wielkiej Brytanii.

nw: mówimy o Piotrze Tylmanie?

KR: Tak jest, bo takie były również spekulacje, proszę zauważyć również, że rodzina nie miała nawet dostępu do akt sprawy, bo policja nie miała zaufania do rodziny.

Przypomnijmy, ze tymczasowo aresztowany Adam Z. nie przyznaje się do winy zabójstwa z zamiarem ewentualnym a proces w tej sprawie ruszył 3 stycznia 2017 roku i nie zakończy sie tak szybko, gdyż już 17 stycznia kolejna rozpraw.

Na której przesłuchiwani będą policjanci, którzy od samego początku doprowadzili Adama Z. do mieszkania operacyjnego, następnie do Prokuratury celem okazania w następstwie czego odbyło się z wniosku pani Prokurator posiedzenie z wnioskiem o areszt tymczasowy.

17 stycznia proces rozpocznie się o godzinie 9:00 rano w sali nr 100 w Sądzie Okręgowy w Poznaniu przy ul Marcinkowskiego, a przesłuchiwani policjanci będą mieć na sobie kominiarki z uwagi na funkcję jaka sprawują, by ukryć swój wizerunek.

źródło: naszaWielkopolska.pl